by dronlink.com , 2019-01-29

System spadochronowy dla Inspire 2 - bezpieczne latanie w terenie zabudowanym.


Sample image

W ogłoszonych niedawno zmianach w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczących lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi, w załączniku 6a zniknęło słowo odległość ‘pozioma’ - 

3) zapewniając w każdej fazie lotu bezpieczną odległość poziomą od osób, pojazdów lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora na wypadek awarii lub utraty kontroli nad bezzałogowym statkiem powietrznym;

W praktyce oznacza to, że operatorzy posiadający świadectwo kwalifikacji UAVO będą mogli legalnie latać w terenie zabudowanym, bezpośrednio nad osobami, pojazdami czy budynkami.

Na całym świecie zdecydowana większość BZP latających na niebie to quadcoptery, czyli maszyny posiadające ‘tylko’ cztery silniki. Maszyny te posiadają wiele systemów wspomagających pracę operatora (GPS, sensory antykolizyjne, podwójne baterie), sprawiając, że latanie nimi jest relatywnie proste.

Problem pojawia się w przypadku awarii jednego z silników. W takiej sytuacji kontrola statku staje się niemożliwa i spada on jak kamień w dół.

Każdego rozsądnego operatora drona zalewają zimne poty na myśl tego czarnego scenariusza.

Z pomocą dla wszystkich latających quadem DJI Inspire 2 przyszła firma Indemnis, która opracowała nowatorski system spadochronowy, umożliwiający bezpieczne loty bezpośrednio nad osobami bądź mieniem.

Indemnis podjęło współpracę na rzecz bezpieczeństwa z  firmą DJI w 2017 roku. Jej rezultatem system Nexus - przełom w technologii spadochronów dla quadcoperów.   

Nexus to balistyczna wyrzutnia spadochronu, wyposażona w zestaw sensorów rejestrujących lot maszyny. W przypadku nagłego, niekontrolowanego przechyłu lub spadku drona, wyrzutnia uruchamiana jest automatycznie. Spadochron otwiera się w zaledwie 30 milisekund osiągając prędkość wyrzutu rzędu 150 km/h.

 

 

 

 

Pod koniec grudnia ubiegłego roku system spadochronowy firmy Indemnis przeszedł restrykcyjne testy funkcjonalności, w celu uzyskania certyfikatu bezpieczeństwa dla operacji lotniczych nad ludźmi małymi bezzałogowymi systemami powietrznymi (sUAS). Testy składały się z 45 prób funkcjonalności w pięciu różnych scenariuszach awarii.

Nexus to pierwszy i jedyny na świecie system spadochronowy, który uzyskał certyfikat i jest zgodny z wymogami normy ASTM International F3322-18.

Po uzyskaniu certyfikatu, wiceprezes DJI ds. Polityki i prawa, Brendan Schulman powiedział - "DJI z przyjemnością przyczyniło się do rozwoju technologii i standardów, które będą wykorzystywane do wspierania zaawansowanych operacji o podwyższonym ryzyku. Ponieważ FAA pracuje nad udostępnieniem większej części nieba w Ameryce na rzecz korzystnych zastosowań dronów, certyfikacja systemu Nexus na platformie DJI to znaczący krok w kierunku rutynowego wykonywania lotów nad ludźmi i tłumami, rozszerzając zakres działań, takich jak wyszukiwanie i ratownictwo czy bezpieczeństwo publiczne. "

 

Na chwilę obecną Indemnis oferuje pakiet Nexus dla Inspire 2. Firma planuje wdrożenie pakietu  dla dronów serii Matrice 200 oraz Matrice 600 do końca 2019 roku.

 

 

Bezpieczeństwo operacji lotniczych BZP to sprawa nadrzędna, zachęcamy więc wszystkich posiadających Inspire 2 i wykonujących loty w terenie zabudowanym do odwiedzenia strony producenta  po więcej informacji.
KATEGORIETAGI

pomoc dronlink drony hobby prawo_lotnicze DroneTECH targi Toru%C5%84 fotogrametria dronedeploy DJI Mavic%202%20 podwodne yuneec geofence GEO%202.0


UDOSTĘPNIJ
REKLAMA

Dronlink.com

Dronlink to największa w Polsce wyszukiwarka firm droniarskich z certyfikatami UAV

Sprawdź
POLECANE FIRMY

Drone Media
Toruń

Flywalker.pl
Kraków